Aktualności

 


URZĄD GMINY BEJSCE, Bejsce 252, 28-512 Bejsce,  tel: 41 3511010, 41 3511610, www.bejsce.com.pl


V Dni Bejsc

 

27 maja w Bejscach odbyła się V edycja Dni Bejsc. W tym roku były one wyjątkowe, gdyż zostały połączone z uroczystym otwarciem Gminnego Ośrodka Kultury w Bejscach oraz placu zabaw przy Samorządowej Szkole Podstawowej w Bejscach.
Uroczystość zapoczątkowana została mszą świętą w Kościele św. Mikołaja w Bejscach. Udział w niej wzięli zaproszeni goście, Wójt Gminy Bejsce, pracownicy urzędu gminy i okoliczni mieszkańcy.
Następnie odbyło się poświęcenie placu zabaw dla najmłodszych. Wstęgę przecięli zaproszeni goście: w imieniu Marszałka - Dyrektor Biura Urzędu Marszałkowskiego Bernard Antos, Jan Lis, Komendant Powiatowy PSP w Kazimierzy Wielkiej – Kazimierz Zabłotny, Inspektor Nadzoru Budowlanego – Jan Kawalec, dyrektor Banku Spółdzielczego w Kielcach – Adam Półtorak, Przewodniczący Rady Gminy Bejsce – Stanisław Marzec, kierownik referatu Budownictwa, Inwestycji, Drogownictwa i Rolnictwa Urzędu Gminy w Bejscach – Zbigniew Anielski, dyrektor SSP w Bejscach – Jolanta Anielska, delegacja dzieci z SSP w Bejscach, Wójt Gminy Bejsce - Józef Zuwała.
Kolejnym punktem uroczystości było otwarcie odrestaurowanego Gminnego Ośrodka Kultury w Bejscach (dawnej siedziby Urzędu Gminy).

Budynek zaprojektował pan Jan Kawalec, a wykonawcą była firma „DK-BUD” Sędziszów pana Krystiana Ostrowskiego. Zaproszeni goście mogli podziwiać okazały budynek nie tylko z zewnątrz, ale także zwiedzać ekspozycje znajdujące się wewnątrz. Znalazły się tam rękodzieła ludowe pani Joanny Kurek z Królewic, Anny Macugi-Kawki z Czyżowic, Roberta Sowy z Bejsc, Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich z Prokocic, wychowanek Domu Pomocy Społecznej w Bejscach, a także ekspozycje wykonane przez uczniów szkół w Bejscach, Dobiesławicach oraz Czyżowicach.
Należy podkreślić, że od dnia otwarcia w Gminnym Ośrodku Kultury funkcjonuje Punkt Informacji Turystycznej (na mocy podpisanego porozumienia z Regionalnym Ośrodkiem Turystycznym w Kielcach).
Otwarcie obiektów odbyło się przy akompaniamencie muzyki zespołu pana Bogusława Pituły. Poświęcenia w/w obiektów dokonał ks. Stanisław Kostucha.


Kolejną częścią uroczystości były występy artystyczne w wykonaniu dzieci z Niepublicznego Przedszkola w Piotrkowicach oraz z przedszkola z Bejsc, młodzieży ze szkół z terenu gminy, zespołu z DPS w Bejscach i zespołów wokalno-instrumentalnych pod przewodnictwem pana Radosława Kornasia. Niebywałą atrakcją podczas V Dni Bejsc były występy pań prezentujących aerobik. Część artystyczną uroczystości prowadziła Alina Włusek – świetlicowa z Bejsc.
Wójt Gminy Bejsce – Józef Zuwała wręczył wyróżnienia dla członków Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Bejsce i Okolic z okazji 5-lecia działalności stowarzyszenia oraz za promocję Gminy Bejsce, zaangażowanie w rozwój kultury i sportu, działalność na rzecz lokalnej społeczności. Wyróżnienia otrzymali: Zofia Wiktorowicz, Mieczysław Czajka, Radosław Pietrzyk, Bogusław Sekunda, Zenon Fular, Alina Włusek, Stefan Raś.


Dyplomy za promocję gminy otrzymali woźnicy dorożek – Tadeusz Terpiński, Marian Syrkiewicz, Leszek Haruza, Sebastian Turek; panie, które upiekły swojski chleb – Barbara Michalska, Władysława Grzęda; panie za wykonanie rękodzieł ludowych – Anna Macuga-Kawka, Joanna Kurek, panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Prokocic, pan Robert Sowa; wystawcy ptactwa ozdobnego: Mirosław Sowa, Czesław Czyżewski, Janusz Pietrzyk; panie za przygotowanie domowych potraw i wypieków - Zdzisława Sterna, Koło Gospodyń Wiejskich z Kaczkowic, za oprawę muzyczną Dni Bejsc - Bogusław Pituła.
Na ręce pana Zbigniewa Anielskiego - opiekuna drużyny piłkarskiej „LEWART” Wójt Gminy Bejsce złożył podziękowanie za promocję sportu na terenie gminy i zajęcie I miejsca w powiatowej lidze futsalu 2011/2012. Wyróżniony został także klub piłkarski „Nidzica Dobiesławice” oraz „Polonia Sędziszowice”.
Wszyscy obecni na uroczystości mogli skosztować przepysznych dań przyrządzonych przez mieszkańców sołectwa Bejsce i świetlicowych. Wielką popularnością cieszyły się: bigos, żurek z kiełbasą, zalewajka, ciasto drożdżowe, swojski chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz wszelkiego rodzaju smakowite ciasta.
Dodatkowymi atrakcjami były przejażdżki dorożkami, wystawy ptaków ozdobnych, atrakcje dla najmłodszych (zjeżdżalnie, trampoliny, kramy z zabawkami…) oraz Kapsuła Czasu z folderami i mapami zawierającymi najważniejsze atrakcje Województwa Świętokrzyskiego.
Miłośnicy tańca także nie byli zawiedzeni, gdyż uroczystość zakończyła zabawa taneczna organizowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Bejscach.

 

 

 

...oto kilkadziesiąt zdjęć.

 

 

Bezpłatne badania- wszystkie Panie w wieku 50-69 lat

 

Wójt Gminy Bejsce oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii zapraszają na bezpłatne badania wszystkie Panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały

 kontrolnych badań mammograficznych oraz Panie w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywały badań cytologicznych w ramach programu profilaktycznego.
Badania będą wykonywane przez specjalistów ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w cytomammobusie wyposażonym w nowoczesny cyfrowy mammograf, umożliwiający wykonanie badania

 piersi oraz w fotel ginekologiczny do badań cytologicznych.
Cytomammobus będzie stacjonował w dniach od 19 czerwca do 20 czerwca 2012 r. na parkingu przy budynku Urzędu Gminy Bejsce, a badania będą wykonywane w godzinach od 1000 do 1600.
Panie, które kwalifikują się do w/w badań prosimy o dokonanie rejestracji na miejscu w cytomammobusie lub telefonicznie pod numerem: 0 661 911 300.
Panie nie mieszczące się w w/w przedziale wiekowym mogą wykonać badania odpłatnie w cenie:
- 44 zł cytologia,
- 100 zł mammografia, przy czym do badań mammograficznych wykonywanych odpłatnie wymagane jest skierowanie od lekarza.
Cytomammobus został sfinansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia oraz samorządu województwa świętokrzyskiego.
W 2011 r. Gmina Bejsce wzięła udział w II edycji konkursu ZDROWA GMINA i została wyróżniona spośród 109 gmin z 6 województw: mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i opolskiego.
Mając na względzie dobro Pań i dużą szansę na wygranie nagrody głównej (100 000 zł), która w przypadku wygranej zostanie przeznaczona na działania promujące profilaktykę

chorób nowotworowych na terenie gm.

Bejsce, Gmina Bejsce zgłosiła się w roku 2012 r. do III edycji konkursu ZDROWA GMINA.
 

 

 

skanuj0001.jpg

 

 

 

 

Kazimierska Policja informuje i ostrzega

Uwaga na oszustów

 

 

Kazimierscy policjanci przestrzegają mieszkańców powiatu, a w szczególności osoby starsze przed oszustami. W ostatnim czasie odnotowano kilka przypadków wyłudzeń pieniędzy metodą " na wnuczka ".
Sposób działania sprawców jest prawie zawsze taki sam. Oszust wybiera osobę i gromadzi na jej temat informacje. Następnie dzwoni i przedstawia się za członka rodziny, najczęściej wnuczka.

Po nawiązaniu kontaktu umiejętnie manipuluje rozmową uzyskując cenne informacje. Przez telefon tłumaczy, że znalazł się w trudnej sytuacji życiowej,

najczęściej jest to wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy na operację czy też pokrycie szkód.

Za każdym razem prosi o duże kwoty pieniędzy, ale zadowala go każda
oferowana suma. Po odbiór gotówki wysyła swojego wspólnika lub kolegę. Oszuści działający tą metodą są bezwzględni,

gdyż wykorzystują dobre serce i łatwowierność najczęściej samotnie zamieszkujących osób starszych.

Przestępcy są pozbawieni skrupułów okradając kobiety z oszczędności. Każdorazowo można temu zapobiec, stosując się do podstawowych zasad:
- nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznanej osobie;
- sprawdź, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie;
- o swoich podejrzeniach zawsze informuj policję osobiście bądź telefonicznie pod numerem telefonu 997 lub 112.
Za oszustwo, bądź usiłowanie oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

 

Źródło: http://www.kazimierzawielka.swietokrzyska.policja.gov.pl/?dzial=504&artykul=18924

 

Zaproszenie

 

V Dni Bejsc
27 maja 2012

 

 

Wójt Gminy Bejsce

wraz z mieszkańcami sołectwa Bejsce

 

zaprasza

 

na uroczystość "Dni Bejsc" połączonych z oddaniem do użytku

Gminnego Ośrodka Kultury

oraz Placu Zabaw przy Samorządowej Szkole Podstawowej w Bejscach

 

                                                                                                   

 

Program uroczystości:

 

*Rozpoczęcie uroczystości Mszą Świętą o godzinie 11 : 00

*Poświęcenie i przecięcie wstęgi oddanego do użytku Placu Zabaw przy SSP w Bejscach

oraz odnowionego Gminnego Ośrodka Kultury

*Powitanie Gości

*Okolicznościowe przemówienia

*Występy artystyczne

*Zabawa taneczna

 

 

 

STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU GMINY BEJSCE I OKOLIC

 

W dniu 8.05.2012 roku w Urzędzie Gminy Bejsce odbyło się spotkanie członków stowarzyszenia na którym było 24 członków.

Wszystkich zebranych powitał Prezes stowarzyszenia Pan Radosław Pietrzyk., przedstawił działalność stowarzyszenia

w zakresie promocji kultury, sportu, twórców ludowych oraz promocji Gminy w swojej działalności.


Następnie głos zabrał Wójt Gminy Bejsce pan Józef Zuwała, który był inicjatorem założenia stowarzyszenia,

opowiedział o początkach działalności.

Były dyskusje i propozycje działań dla Stowarzyszenia na rok 2012 i lata dalsze.
 

 

... oto kilka zdjęć.

I N F O R M A C J A

 

Urząd Gminy w Bejscach uprzejmie informuje, że w dniu 21 maja 2012 roku (poniedziałek) o godzinie 18 : 00 w remizie OSP w Piotrkowicach

odbędą się wybory uzupełniające sołtysa.

 

 

Urząd Gminy w Bejscach uprzejmie informuje, że w dniu 22 maja 2012 roku (wtorek) o godzinie 18 : 00 w Remizie OSP w Bejscach

odbędą się wybory uzupełniające sołtysa.

 

 

                                                                                    Wójt Gminy Bejsce

                                                                                   Józef Zuwała

 

OBCHODY Św. FLORIANA W BEJSCACH

 

3 Maja 2012 roku na terenie Gminy Bejsce uroczyście obchodzono 221 rocznicę Konstytucji 3 Maja połączoną z Dniem Strażaka.
Obchody rozpoczęły się od Uroczystej Mszy Świętej, którą odprawili księża z Kościoła św. Mikołaja w Bejscach.

W Mszy udział wzięli przedstawiciele UG w Bejscach z wójtem Józefem Zuwałą na czele, poczty sztandarowe: organizacji kombatanckich, szkół, OSP Bejsce, OSP Czyżowice, OSP Królewice, OSP Morawianki,

OSP Piotrkowice oraz mieszkańcy Gminy Bejsce.
W drugiej części obchodów Prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Bejscach – Józef Zuwała złożył najlepsze życzenia strażakom ochotnikom w związku z przypadającym 4 maja świętem ich patrona -

 Świętego Floriana.

Podziękował wszystkim druhom za codzienną gotowość do niesienia pomocy będącym w potrzebie, za zaangażowanie i ofiarność podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, za skuteczność działań mimo coraz większych

 wyzwań i zagrożeń.
Józef Zuwała wyraził nadzieję, że satysfakcja i duma z dotychczasowych dokonań oraz stale wzrastające społeczne uznanie towarzyszyć będzie wszystkim strażakom z Gminy Bejsce w dalszej

codziennej działalności.
 

 

            

 

...oto kilka zdjęć.

 

 

Region świętokrzyski zachęca migrantów do powrotu, weź udział w ankiecie badawczej !

 

„Bądź mądry, wróć, rozwijaj swój region”

 

W maju 2011 roku, Region Świętokrzyski rozpoczął współpracę przy innowacyjnym projekcie europejskim pn.: Regions benefitting from returning migrants – Re-Turn

(„Regionalne korzyści płynące z powrotu migrantów”),

współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt realizowany jest w ramach

Programu dla Europy Środkowej,

Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Ideą przedsięwzięcia jest stworzenie warunków zachęcających migrantów do powrotu, wsparcie w reintegracji zawodowej oraz dopasowanie potrzeb

 

regionalnego rynku pracy do możliwości, kompetencji i wykształcenia osób powracających.

W celu odpowiedniego poznania potrzeb, kompetencji i wiedzy migrantów, zapraszamy do udziału w ankiecie online, która ma dostarczyć informacji niezbędnych do przeprowadzenia

działań pilotażowych.

Badanie ankietowe o tak dużej skali, zostało opracowane pierwszy raz w historii. Skierowane jest ono do mieszkańców Europy Środkowej,

 którzy opuścili

swoje miejsce zamieszkania

na dłużej niż 6 miesięcy oraz osób, które powróciły do swojego kraju
i chcą podzielić się własnymi doświadczeniami związanymi ze zjawiskiem migracji i pracy zagranicznej.

 

 

                                                                                                                        Osoby zainteresowane, proszone są o wypełnienie ankiety dostępnej na stronie http://return.ifl-leipzig.de .                                                                                          

                 Uczestnicy badania mają szansę na wygranie kuponów na książki o wartości 300 €.

Informacji na temat projektu udziela regionalny punkt kontaktowy:

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Departament Polityki Regionalnej, Kielce ul. Sienkiewicza 63, pok. 402 i 405,  tel. 41- 3658184, 41- 3658178,
e-mail:agnieszka.fuginska@sejmik.kielce.pl; ewelina.domoradzka@sejmik.kielce.pl; mariusz.kowalski@sejmik.kielce.pl .

 

 

 

 

Kiermasz wielkanocny
Kazimierza Wielka 2012

KIERMASZ WIELKANOCNY Z UDZIAŁEM KGW Z TERENU GMINY BEJSCE

31 marca 2012 roku przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Bejsce zaprezentowały swoje produkty na Kiermaszu Wielkanocnym w Kazimierzy Wielkiej.

Na stoiskach Pań z Prokocic, Królewic, Uściszowic, Grodowic i Dobiesławic królowały ozdoby świąteczne, produkty cukiernicze, domowe wędliny.
Wszystkie produkty reprezentowane przez Panie z KGW z terenu Gminy Bejsce cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród odwiedzających kiermasz.

Przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowały:
- Pani Zdzisława Sterna z Uściszowic przygotowała różnego rodzaju mazurki, babki
cytrynowe, kwas wielkanocny,
- Pani Aneta Pietrzyk z Brończyc przygotowała pasztet z zająca,
- Ewa Balicka z Grodowic przygotowała stroiki wielkanocne z kory drzewa, siana oraz bukszpanu,
- Joanna Kurek z Królewic zaprezentowała obrazy wyszywane haftem krzyżykowym,
stroiki świąteczne, palmy wielkanocne, kwiaty z bibuły.
- Pani Krystyna Ciochoń, Barbara Kawecka, Michalina Gawlik, Jadwiga Gawlikowska,
Danuta Sagan, Dorota Grudzień, Wioletta Grudzień i Barbara Grudzień
z Prokocic
przygotowały jajka-pisanki, drzewko forsycji z bibuły, gałązki brzozowe z wiszącymi
pisankami, ozdoby świąteczne - kurę na gnieździe, wozy drabiniaste z zającami, zająca pod
parasolem, pisanki w kształcie kurcząt, z papieru kolorowego koszyczki, łabędzie i jajka,
palmy z bukszpanu i bibuły, kwiatki z bibuły, ozdobne taczki z drzewa.
- Pani Magdalena Wójcik z Dobiesławic przygotowała rurki z kremem.

 

 

...oto kilkanaście zdjęć.